Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

ROW Rybnik
Forum kibiców

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Chorwacja
Autor Wiadomość
Peter 
II ligowiec

Wysłany: Nie 12 Lut, 2017 07:54   Chorwacja

Wybaczcie że założyłem nowy temat.
Czytając forum widziałem że wielu z Was już było na Chorwacji, niestety ja jadę po raz pierwszy samochodem do miejscowości Podgora.
Niestety jestem w tym temacie całkowicie zielony...Fakt wyjazd dopiero w czerwcu ale to szybko zleci a jestem ciekaw Waszego zdania.
Słyszałem wiele mitów na temat podróży do Chorwacji. Ja chciałbym jechać przez Czechy, Austrię i Słowenię.
Gdzie najlepiej kupić winiety??
Nigdy nie stosowałem GPS bo zawsze wystarczyło mi popatrzeć na google maps i zawsze trafiłem do celu, gdziekolwiek on był. Tutaj jednak dystans 1160km i wolałbym kupić sobie to urządzenie. Jaki GPS polecacie?? Taki do 500zł?
Do czego doczepia się Czeska Policja??
Czy to prawda że w Austrii trzepią stare samochody? Posiadam Audi A4 z 1998 roku...??
Czy można przewozić ze sobą swój alkohol??
W czasie podróży wiadomo jakieś postoje będą i będzie potrzebne euro. W samej Chorwacji używać tylko Kun czy Euro też? Jak się bardziej opłaca??
W samej Chorwacji chciałbym zwiedzić Dubrownik, Split i Trogir, Park Krka i być może Zadar. Chciałbym się wybrać na Fish Picnic.
Co polecacie zwiedzić? Gdzie się wybrać? Jakie koszty? Gdzie się stołować?
Pytań mam wiele...ale to z czasem ;)

Ocet 
Junior

Wysłany: Nie 12 Lut, 2017 10:00   

W Chorwacji byłem dobrych kilka lat temu więc jeśli chodzi o austriacką policję i winiety to nie pomogę bo to się zmienia praktycznie co chwilę.. W samej Chorwacji Euro kochają tak samo jak ichniejsze kuny o ile nie bardziej. Wymienisz w każdym sklepie, kantorze albo i zapłacisz w euro , no problem.. Ja wiozłem ze sobą dwie skrzynki czeskiego schładzacza organów wewnętrznych i nikomu nawet nie przyszło do głowy otwierać mi bagażnika. No chyba że jedziesz otwierać hurtownie to niestety nie przejdzie ;)
Jeśli nie masz nawigacji i masz ją specjalnie kupować to bez sensu, lepiej użyć google maps w roamingu, wyjdzie cię 10 razy taniej albo ściągnąć mapy off line.
To co chciałbyś zwiedzić to jest w cholerę jeżdżenia i mało leniuchowania. Jedziesz w okolice Makarskiej więc powinieneś zdecydować którą część Chorwacji chcesz zobaczyć bo do Dubrownika kawał drogi jeszcze z Makarskiej, a Zadar po drugiej stronie. Odechce ci się jazdy po kilku dniach w upale, bo nie masz pewnie w " Audiku prawie nówka" klimy.. A nawet jeśli jest to temperatura na zewnątrz nie zachęca do codziennych marszrut i wędrówek pieszych. A co z leniuchowaniem na plaży, pod parasolką z zimnym czymś pod ręką? :) Nie lepiej to skupić się na jednym obszarze , i zostawić sobie dobry powód żeby tam wrócić np. za rok żeby pojechać w inny rejon :) Udanych wakacji!!! :)
Ostatnio zmieniony przez Ocet Nie 12 Lut, 2017 10:02, w całości zmieniany 1 raz  

ADAM_J 
Mistrz Świata
i nie tylko :D

Wysłany: Nie 12 Lut, 2017 11:12   

Peter napisał/a:
i wolałbym kupić sobie to urządzenie. Jaki GPS polecacie?? Taki do 500zł?
masz pewnie smartfona z gps
wydawać 500 zeta na gps którego użyjesz 1 raz?
powiem tak ;) pewnie masz telefon na abonament - zapłać na 1 miesiąc roaming z pakietem danych - wyjdzie Cię to - zależy od operatora 20/30 zł i trasę pokonaj z telefonem
Cytat:
Do czego doczepia się Czeska Policja??
Czy to prawda że w Austrii trzepią stare samochody? Posiadam Audi A4 z 1998 roku...??

przeczaj/zgoogluj poradnik kierowcy ;) czego wymagają w tych krajach - np w czechach musisz mieć tyle kamizelek w aucie ile jedzie pasażerów a we włoszech wymagają tych kamizelek w kabinie tzn pod siedzeniem czy coś ;) - są te poradniki na necie np Auto Swiat czy z gazety Motor

edit jeszcze dopiszę :D

tylko nie pakuj auta tak :lol: żebyś miał gaśnicę/trójkąt pod wszystkimi torbami ;)
mam kolegę geniusza, który ofc tak zrobił i miał kontrolę :lol: to potem wszystko przekładał haha :lol: bo pytali o gaśnice/trójkąt/żaróweczki itp ;)

jak bandyta porywa samolot, to możemy go żądać spowrotem właśnie na zasadzie tej tradycji - to stara tradycja
Ostatnio zmieniony przez ADAM_J Nie 12 Lut, 2017 11:32, w całości zmieniany 1 raz  

Bartek 
II ligowiec

Wysłany: Nie 12 Lut, 2017 13:41   

Nie potrzeba nawet pakietu. Ściągasz np. apkę MapsMe i w niej pobierasz mapy interesujących cię krajów. Nawigacja jest, co prawda czasem bardziej ułomna niż Google, ale masz głowę na karku to dojedziesz.

Do Dubrovnika rzeczywiście dalej, ale po drodze masz Split (piękne stare miasto) i warto dla niego odbić z głównej trasy.

Zawsze możesz się wybrać na którąś z okolicznych wysp. Warto wcześniej poczytać, może któraś oferuje coś wyjątkowego. Z resztą cała Chorwacja jest bardzo ładna.

Lukan 
I ligowiec

Wysłany: Nie 12 Lut, 2017 16:37   

Kupowanie gps w dobie dzisiejszych smartfonow to strata kasy... Google maps w smartfonie zaprowadzi Cie wszedzie.. Ja sie jeszczs nie zawiodlem a uzywalem go na Majorce gdzie zwiedzilismy pol wyspy i telefon doprowadzil nas nawet do najwiekszych zakamarków wyspy... Wystarczy pobrac mappy OFFline na telefon i mozesz z tego korzystać bez dostepu do internetu ;)

Peter 
II ligowiec

Wysłany: Nie 12 Lut, 2017 23:09   

Dziękuję wszystkim za opinie.
Co do navi to macie rację. Obecnie posiadam telefon Samsung S3 mini czyli badziew. Ale kończy mi się umowa...jaki polecacie??
Samochód ma klimę i działa świetnie. Więc coś na pewno zwiedzę. Słyszałem że wyspę Korcula warto zwiedzić?
Więcej brać euro czy kun? Co się bardziej opłaca??
W Dalmacji Południowej co warto zwiedzić?

kaniakaniowski 
Senior

Wysłany: Nie 12 Lut, 2017 23:50   

Jest takie forum chyba Cromaniacy czy jakoś tak. Tam jest sporo informacji. Chorwacja jest piękna i jeśli tam jedziesz tylko raz to nie planuj zobaczyć wszystkiego. Najlepiej co roku pojechać w inne miejsce i pozwiedzać. Trasa faktycznie najlepsza przez Czechy Austrię i Słowenię ale w samej Słowenii proponuje nie kupować winiety bo autostrada jedziesz zaledwie kilkanaście km a winiete musisz kupić na 2 tyg. Lepiej ominąć i później spowrotem zjechać na autostradę w Ptuj. Za tą kasę na winiety zjesz tam dobry obiad :-) . Przez 3 lata z rzędu jak jeździłem to robiłem postój w Plitvickich Jezerach na jedną noc i rano później jechałem nad wybrzeże przez góry. Na autostradzie takich widoków nie uświadczysz. Inna jest północ czyli Istria i inna jest Dalmacja. Dubrovnik tez :-) . Podgora to mała miejscowość ale bardzo urokliwa. Środkowa Dalmacja jest bardzo piękna. W Makarskiej można wjechać na szczyt góry Sv Jura na chyba 1500 m i piękne widoki są. Poza tym trasa tam jest bardzo hardcorowa. Nigdy jeszcze nie jechałem po takich wąskich uliczkach i zboczach. Za wstęp się płaci ale piękny przejazd na szczyt i zjazd. Polecam. Poza tym z tej okolicy tez nie jest daleko na wodospady Krawica w Bośni. Piękne i jeszcze nie tak bardzo komercyjne. Ale tam musisz mieć zielona kartę. Dubrovnik warto zobaczyć nocą i jak chcesz coś zjeść to poza murami nieco od centrum bo ceny ponad standard europejski. Zresztą Chorwaci juz powariowali z cenami i jak nie będą oferować odpowiedniego standardu to zrażą zachodnich turystów. W każdym razie jeśli chcesz zwiedzać to polecam co drugi dzień i raczej to co niedaleko :-) . Za rok pojechać w inne miejsce i znowu pozwiedzać.
Ostatnio zmieniony przez kaniakaniowski Nie 12 Lut, 2017 23:52, w całości zmieniany 1 raz  

Fabregas 
Senior

Wysłany: Pon 13 Lut, 2017 09:09   

Peter napisał/a:

Polecam PZM w Gliwicach, wydaje mi się,że wychodzi najtaniej :)

Peter napisał/a:
Jaki GPS polecacie?? Taki do 500zł?

Sam używam Tomtom z mapami europy, szybko lokalizuje miejsca i jeśli ma się opcje przewidywania korków to w pore zmienia trasę ;)
Peter napisał/a:
Trogir

W Trogirze najlepsze lody są w samym centrum u gościa który mówi po Polsku :D

igła 
Grand Prix Rider

Wysłany: Pon 13 Lut, 2017 10:19   

Fabregas napisał/a:
Peter napisał/a:

Polecam PZM w Gliwicach, wydaje mi się,że wychodzi najtaniej :)

Peter napisał/a:
Jaki GPS polecacie?? Taki do 500zł?

Najtaniej jest kupować w każdym kraju osobno. Kupujesz po cenach nominalnych.

PozdROWienia
Igła
Ostatnio zmieniony przez igła Pon 13 Lut, 2017 10:20, w całości zmieniany 1 raz  

Fabregas 
Senior

Wysłany: Pon 13 Lut, 2017 10:40   

Ale jak ktoś chce zaoszczędzić czasu to kupi wszystkie na raz w Gliwicach po cenach minimalnie wyższych ;)

igła 
Grand Prix Rider

Wysłany: Pon 13 Lut, 2017 10:50   

Czy tak minimalnie to nie jestem pewien. Zakup winiety w Czechach a potem Austrii to jest parę minut. Pierwsze stacje benzynowe stanąć na chwilę. Różnica w cenach taka że czeska winieta 10 dniowa wychodzi prawie za darmo. Nie mówiąc o tym że do Gliwic też musisz jechac więc co to za oszczędność czasu w charakterze globalnym

Winiety na Czechy i Austrię bo Słowenie lepiej ten kawałek przejechać bokiem, koron też nie ma co kupować lepiej zapłacić kartą. Taniej niż zakup koron w kantorze.
Wakacje na Max 10 dni, w PZM będą kosztować 125 zł, kupując po drodze około 90.zl

Wakacje na ponad 10 dni, w PZM 202,50, kupując po drodze około 150 zł.

Do tego przy zakupie w Gliwicach doliczyć trzeba czas i paliwo ;)

PozdROWienia
Igła
Ostatnio zmieniony przez igła Pon 13 Lut, 2017 11:21, w całości zmieniany 3 razy  

Easy_Rider 
Junior na wypożyczeniu
Suzuki Intruder

Wysłany: Pon 13 Lut, 2017 14:05   

Słowenię objechałem kiedyś bokiem ale nie wiem jak teraz to funkcjonuje. Słyszałem, że nie jest lekko. Nawet przez plac gościa przejechałem, ale tak pokazał GPS.

Pamiętam, że jak wjechałem do Chorwacji na pierwszym odcinku zapłaciłem kartą kredytową i do dzisiaj mi nie ściągnęli, a było to w 2010 roku.

Pzdr

Peter 
II ligowiec

Wysłany: Wto 14 Lut, 2017 09:55   

kaniakaniowski napisał/a:
Przez 3 lata z rzędu jak jeździłem to robiłem postój w Plitvickich Jezerach na jedną noc i rano później jechałem nad wybrzeże przez góry..

Sprawdziłem sobie tą miejscowość. Wygląda naprawdę świetnie. Jakieś namiary na nocleg? Jaką później trasą jechałeś na Dalmację?

kaniakaniowski 
Senior

Wysłany: Wto 14 Lut, 2017 20:40   

Noclegu poszukasz na miejscu. Nie są najtańsze ale to dlatego że przeważnie ludzie są tam na jeden dzień. Jak będziesz juz w Plitvickich i przejedziesz ulicą pod takim drewnianym mostem, który prowadzi z parkingu po lewej stronie do samego parku po prawej stronie, to musisz jeszcze kawałek jechać i po prawej będzie ulica Mukinje i tam jest taki większy pensjonat gdzie można zjeść dobry obiad i jest tam też wyciąg narciarski a kawałek dalej skręcasz w ulicę Jezerce. Tam znajdziesz nocleg na pewno. Stamtąd później albo piechotą albo podjedziecie sobie autem żeby zwiedzić jeziora. Rano jak pojedziesz to sobie kup od lokalnych śliwowice bo jest lepsza niż Rakija no i ser :-) . Taki jak nasz góralski. Jaka drogę wybierzesz zależy od ciebie ale staraj się jechać na wybrzeże i później wybrzeżem na południe. Na pewno nie będziesz się nudził podczas trasy bo widoki są przepiękne. Zarówno w górach jak i nad morzem. Na autostradzie ich nie będzie dlatego jak będziesz wracał to polecam dopiero autostradę.
Ostatnio zmieniony przez kaniakaniowski Wto 14 Lut, 2017 20:45, w całości zmieniany 2 razy  

Adrians 
Senior

Wysłany: Wto 14 Lut, 2017 20:51   

W Chorwacji byłem 7 razy. Zjeżdżona wzdłuż i wszerz i jak będzie mi dane to jeszcze kiedyś tam pojadę. Wiele zostało już napisane. Osobiście jechałbym przez Czechy, Austrię, Słowenię. Winietki OCZYWIŚCIE na pierwszych stacjach lub granicy danego państwa. Przy czym nie dotyczy to Słowenii. Jak już Kanios wspomniał omijamy płatną autostradę :) W przypadku autostrady chorwackiej sugeruję wybierać bramki z płatnością kartą. Szybko i wygodnie. Jeśli chodzi o walutę to zabierz ze sobą cokolwiek...ojro, dolary, złotówki... byle nie kuny .... tzn. nie kuny wymieniane w polskich kantorach. Puszczą Cię z torbami, przeliczniki są bardzo, ale to bardzo niekorzystne. Na miejscu najbezpieczniej wymieniać walutę w bankach. Na pewno nie policzą Ci żadnych prowizji czy innych opłat manipulacyjnych. W kantorach może być z tym różnie. Co do policji to jadąc przepisowo nikt Cię nie będzie bezpodstawnie zatrzymywał. W szczególności na autostradach ;) Warto pamiętać o komplecie kamizelek odblaskowych.
Góra Sv. Jure to przygoda o której będziesz pamiętał do końca życia. To jest hit okolic Makarskiej. Jeżeli nie boisz się wąskiej drużki i przepaści z jednej i drugiej strony to zdecydowanie polecam. Warto też uważać na krówki (czy inksze byki), które lubią całym stadem wtargnąć na drogę :D
Wodospady Kravica, jak wspomniał Kanios też punkt obowiązkowy. Dodałbym przy jednej wycieczce również pobliski Mostar. Niesamowicie klimatyczne miasto. No i po drodze jest też słynne Medziugorie. Niezły folklor. 2 czy 3-metrowe gipsowe "maryjki" ... w sam raz do ogrodu ;) Tam również zawitałem, by sobie wyrobić zdanie na temat tego miejsca :)
Będąc w Duborovniku, poza oczywistymi zabytkami, murem, starym miastem... warto również wybrać się na górę SRD. Piękny widok. Dostać się tam można na dwa, a w zasadzie na trzy sposoby. Pieszo.... to tak średnio ;) , kolejką gondolową z centrum (dosyć droga atrakcja) lub samochodem o czym mało kto wie. Baaaa, na górze DARMOWY parking. A kto był w Dubrovniku ten wie, że Dubrovnik+darmowy się zupełnie nie komponuje :)
Z ciekawostek można również zobaczyć starożytne miasto Salona. To przy okazji wycieczki do Splitu lub Trogiru. Dzisiaj to miasto nazywa się Solin.
Tak naprawdę opcji zwiedzania jest od groma. Jakby co mogę polecić wiele miejsc :)

Aaaaa i pamiętaj o butach do wody. Spotkanie stopy z jeżowcem na pewno będzie równie niezapomniane jak wycieczka na górę sv. Jure. A przy odrobinie "szczęścia" to i przez kwartał nie włożyć nogi do buta :D

Odpowiedz do tematu